Monday, October 10, 2016

AKB48 Group Unit Single Janken Taikai 2016




AKB48 Group Janken Taikai 2016 [AKB48 グループじゃんけん大会 2016 / AKB48 Group Janken Tournament 2016]
.
10 Oktober 2016
Start 16:00 JST [14:00 WIB]
.
Official Website
http://janken2016.akb48.co.jp/
.
Link Streaming
Tanggal : Senin, 10 Oktober 2016
Waktu : 16:00 - 20:30 JST [14:00 - 18:30 WIB]
.
Official Site:
http://www.skyperfectv.co.jp/special/akb48/
________________________________________
Concert Part
Kageana: Fujita Nana
M01 Migiashi Evidence - Fujita Nana
M02 High Tenshion - AKB48 46th Single Senbatsu
M03 Flying Get
M04 Everyday Kachuusha
M05 Kibouteki Refrain
VTR of the New Majisuka Gakuen 6 - Kyabakura Gakuen
M06 Halloween Night
M07 Heavy Rotation - Center: Watanabe Mayu
________________________________________
Janken Part
BLOCK A
- Ronde 1st
Kodama Haruka vs Sakai Mei
Winner: Sakai Mei
Kashiwagi Yuki vs Izuta Rina
Winner: Izuta Rina
Nakata Chisato vs Mutou Tomu
Winner: Nakata Chisato
Gotou Rara vs Hiwatashi Yui
Winner: Gotou Rara
Uemura Azusa vs Tanabe Miku
Winner: Tanabe Miku
Nakanishi Chiyori vs Oya Masana
Winner: Nakanishi Chiyori
- Ronde 2nd
Takahashi Juri vs Sakaguchi Nagisa
Winner: Takahashi Juri
Sakai Mei vs Izuta Rina
Winner: Sakai Mei
Tanabe Miku vs Nakata Chisato
Winner: Tanabe Miku
Gotou Rara vs Nakanishi Chiyori
Winner: Gotou Rara
- Ronde 3rd
Takahashi Juri vs Sakai Mei
Winner: Takahashi Juri
Tanabe Miku vs Gotou Rara
Winner: Tanabe Miku
Final Ronde
Takahashi Juri vs Tanabe Miku
Winner: Tanabe Miku
========================================
BLOCK B
- Ronde 1st
Chou Kurena vs Nozawa Rena
Winner: Nozawa Rena
Ueno Haruka vs Shimazaki Haruka (withdrawal announced before)
Winner: Ueno Haruka
Shimada Haruka vs Sasaki Yukari
Winner: Sasaki Yukari
Kawamoto Saya vs Murayama Yuiri
Winner: Kawamoto Saya
Watanabe Mayu vs Fukushi Nao
Winner: Fukushi Nao
- Ronde 2nd
Kitagawa Saki vs Nozawa Rena
Winner: Nozawa Rena
Ueno Haruka vs Owada Nana
Winner: Ueno Haruka
Kawamoto Saya vs Sasaki Yukari
Winner: Kawamoto Saya
Mukaichi Mion vs Fukushi Nao
Winner: Mukaichi Mion
- Ronde 3rd
Nozawa Rena vs Ueno Haruka
Winner: Nozawa Rena
Kawamoto Saya vs Mukaichi Mion
Winner: Kawamoto Saya
- Final Ronde
Kawamoto Saya vs Nozawa Rena
Winner: NOZAWA RENA!!!
========================================
BLOCK C
- Ronde 1st
Kato Rena vs Kojima Mako
Winner: Kojima Mako
Okada Nana vs Yamada Marina
Winner: Yamada Marina
Umeta Ayano vs Nakamura Mariko
Winner: Nakamura Mariko
Shibuya Nagisa vs Azuma Yuki
Winner: Shibuya Nagisa
Hamatsu Riona vs Oya Shizuka
Winner: Hamatsu Riona
Nakano Ikumi vs Shimizu Maria
Winner: Nakano Ikumi
- Ronde 2nd
Kojima Mako vs Yamada Marina
Winner: Kojima Mako
Nakamura Mariko vs Yamada Noe
Winner: Nakamura Mariko
Shibuya Nagisa vs Hamamatsu Riona
Winner: Shibuya Nagisa
Nakano Ikumi vs Shonozaki Ayana
Winner: Shinozaki Ayana
- Ronde 3rd
Kojima Mako vs Nakamura Mariko
Winner: Kojima Mako
Nagisa Shibuya vs Shinozaki Ayana
Winner: Nagisa Shibuya
- Final Ronde
Nagisa Shibuya vs Shinozaki Ayana
Winner: Nagisa Shibuya
========================================
BLOCK D
- Ronde 1st
Ma Chialing vs Umeyama Cocona
Winner: Umeyama Cocona
Taniguchi Megu vs Komiyama Haruka
Winner Komiyama Haruka
Tomonaga Mio vs Aigasa Moe
Winner: Tomonaga Mio
Kojima Natsuki vs Arai Yuki
Winner: Arai Yuki
Miyazaki Miho vs Takita Kayoko
Winner: Miyazaki Miho
Abe Maria vs Minegishi Minami
Winner: Minegishi Minami
- Ronde 2nd
Umeyama Cocona vs Komiyama Haruka
Winner: Komiyama Haruka
Tomonaga Mio vs Shimoguchi Hinana
Winner: Tomonaga Mio
Arai Yuki vs Miyazaki Miho
Winner: Arai Yuki
Minegishi Minami vs Ogasawara Mayu
Winner: Ogasawara Mayu
- Ronde 3rd
Komiyama Haruka vs Tomonaga Mio
Winner: Komiyama Haruka
Arai Yuki vs Ogasawara Mayu
Winner: Ogasawara Mayu
- Final Ronde
Komiyama Haruka vs Ogasawara Mayu
Winner : Komiyama Haruka
========================================
BLOCK E
- Ronde 1st
Hama Sayuna vs Fukuchi Rena
Winner : Hama Sayuna
Kubo Satone vs Mougi Kasumi
Winner : Mougi Kasumi
Okada Ayaka vs Ueki Nao
Winner : Ueki Nao
Yabuki Nako vs Akashi Natsuko
Winner : Yabuki Nako
Yokoyama Yui vs Shimono Yuki
Winner : Yokoyama Yui
Yumoto Ami vs Sinka Juliani
Winner : Yumoto Ami
- Ronde 2nd
Hama Sayuna vs Mogi Kasumi
Winner : Hama Sayuna
Ueki Nao vs Tanaka Yuka
Winner : Tanaka Yuka
Yokoyama Yui vs Yabuki Nako
Winner : Yokoyama Yui
Yumoto Ami vs Okawa Rio
Winner : Yumoto Ami
- Ronde 3rd
Hama Sayuna vs Tanaka Yuka
Winner : Tanaka Yuka
Yokoyama Yui vs Yumoto Ami
Winner : Yumoto Ami
- Final Ronde
Tanaka Yuka vs Yumoto Ami
Winner : Yumoto Ami
========================================
BLOCK F
- Ronde 1st
Yuka Tano vs Tatsuya Makiho
Winner: Tatsuya Makiho
Reina Fujie vs Sato Kiara
Winner: Reina Fujie
Miyu Omori vs Yuria Kizaki
Winner: Miyu Omori
Kitagawa Ryouhai vs Shinobu Mogi
Winner: Kitagawa
Yuna Yamauchi vs Manami Ichikawa
Winner: Manami Ichikawa
Ryoka Oshima vs Ino Miyabi
Winner: Ryoka Oshima
- Ronde 2nd
Tatsuya Makiho vs Reina Fujie
Winner: Tatsuya Makiho
Miyu Omori vs Fukuoka Seina
Winner: Fukuoka Seina
Kitagawa Ryouha vs Manami Ichikawa
Winner: Manami Ichikawa
Ryoka Oshima vs Miyu Takeuchi
Winner: Ryoka Oshima
- Ronde 3rd
Tatsuya Makiho vs Fukuoka Seina
Winner: Fukuoka Seina
Manami Ichikawa vs Ryoka Oshima
Winner: Manami Ichikawa
- Final Ronde
Fukuoka Seina vs Manami Ichikawa
Winner: Fukuoka Seina
========================================
BLOCK G
- Ronde 1st
Sugawara Riko vs Shiroma Miru
Winner: Shiroma Miru
Yamada Nanami vs Iwatate Saho
Winner: Iwatate Saho
Sugawara Maya vs Suzuki Mariya
Winner: Suzuki Mariya
Saku Saku Kamen vs Goto Moe
Winner : Saku Saku Kamen
Fujita Nana vs Hayasaka Tsumugi
Winner : Hayasaka Tsumugi
Anna Iriyama vs Emika Kamieda
Winner: Emika Kamieda
- Ronde 2nd
Miru Shiroma vs Iwatate Saho
Winner: Miru Shiroma
Mariya Suzuki vs Yokoshima Aeri
Winner: Mariya Suzuki
Saku Saku Kamenn vs Hayasaka Tsumugi
Winner: Saku Saku Kamen
Emika Kamieda vs Takeuchi Saki
Winner: Takeuchi Saki
- Ronde 3rd
Miru Shiroma vs Mariya Suzuki
Winner: Mariya Suzuki
Saku Saku Kamenn vs Takeuchi Saki
Winner: Takeuchi Saki
- Final Ronde
Mariya Suzuki vs Takeuchi Saki
Winner: Takeuchi Saki
========================================
7th Final
Komiyama Haruka vs Rena Nozawa
Winner: Komiyama Haruka
Takeuchi Saki vs Ami Yumoto
Winner: Ami Yumoto
Fukuoka Seinaa vs Shibuya Nagisai
Winner: Shibuya Nagisa
========================================
Semi-Final
Komiyama Haruka vs Ami Yumoto
Winner: Ami Yumoto
Shibuya Nagisa vs Miku Tanabe
Winner: Miku Tanabe
========================================
Final
Tanabe Miku vs Yumoto Ami
Winner: Tanabe Miku
========================================
VTR AKB48 akan membuat sister group baru bernama STU48 (Setouchi48).
Coming Soon Summer 2017


Inilah TOP 1-7 & TOP 8-14 member yang telah menjadi AKB48 Unit Single Janken Taikai 2016.
AKB48 Unit Single
A-side:
Tanabe Miku
Nozawa Rena
Shibuya Nagisa
Komiyama Haruka
Yumoto Ami
Fukuoka Seina
Takeuchi Saki



B-side:
Takahashi Juri
Kawamoto Saya
Kojima Mako
Ogasawara Mayu
Tanaka Yuka
Ichikawa Manami
Suzuki Mariya



Source: 48Family Indonesia - FAM48INA